Najważniejsze elementy wyposażenia kabiny ciężarówki

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to transport samochodowy odgrywa kluczową rolę w naszej codzienności – to bowiem właśnie od terminowych dostaw uzależnione jest prawidłowe działanie wielu przedsiębiorstw. Gwarancją takowych nie są jednak tylko niezawodne, w pełni sprawne pojazdy, ale również wydajna praca kierowców samochodów ciężarowych, która możliwa jest jedynie wówczas, gdy mają oni zapewnione bezpieczne i komfortowe warunki pracy. 

Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia kabiny ciężarówki? W dzisiejszym wpisie zdradzamy jakie akcesoria powinny znaleźć się w każdej kabinie. 

Co musi znajdować się w kabinie ciężarówki? – najważniejsze elementy wyposażenia 

Elementy wyposażenia samochodów ciężarowych możemy podzielić na podstawowe oraz dodatkowe i choć te drugie są dobrowolne, to w celu poprawy wygody oraz komfortu  kierowców (również psychicznego) warto zadbać również o takowe. 

Do podstawowych, najważniejszych elementów wyposażenia kabiny ciężarówki zaliczamy bez wątpienia tachografy, a więc urządzenia służące do kontroli toru jazdy, osiąganych prędkości podczas krótszych i dłuższych tras, które dodatkowo informują także o czasie pracy danego kierowcy i tym samym niejako przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich oraz zagranicznych drogach.

W kabinie ciężarówki powinna znajdować się również klimatyzacja poprawiająca samopoczucie podczas upalnych i słonecznych dni, a z elementów dodatkowych warto zadbać o miejsce przeznaczone do w pełni zasłużonego odpoczynku i snu, sprzęt RTV, gniazdka elektryczne, ogrzewanie postojowe oraz oświetlenie zapewniające lepszą widoczność. 

Nowe przepisy od 7 lipca 2024 roku – jakie elementy wyposażenia będą obowiązkowe od początku okresu wakacyjnego? 

W celu poprawy bezpieczeństwa ogólnego pojazdów, kierowców, a także pozostałych uczestników ruchu drogowego, polskie prawo nieustannie stara się dostosować swoje przepisy do europejskich norm i tym samym zwiększyć komfort m.in. właśnie osób jeżdżących ciężarówkami. Zgodnie z wchodzącym w życie 7 lipca 2024 r. rozporządzeniem we wszystkich nowych pojazdach obowiązywać będzie szereg zaawansowanych systemów wspomagania kierowców – jazda bez takowych może m.in. uszczuplić zawartość portfela podczas kontroli, więc przedsiębiorcy posiadający firmy transportowe nie powinni ryzykować. 

Od lipca w nowych ciężarówkach obowiązkowe będą: 

  •  kamery oraz czujniki cofania;  
  •  automatycznie włączające się światła awaryjne podczas silnego hamowania; 
  •  system monitorowania ciśnienia w oponach; 
  •  system ostrzegania o przekroczeniu dozwolonej, maksymalnej prędkości na danym odcinku;
  •  radar ostrzegający o obecności osób bądź przedmiotów znajdujących się tuż przed ciężarówką podczas jej ruszania z miejsca; 
  •  fabryczna instalacja pozwalająca na montaż blokady alkoholowej uniemożliwiającej włączenie zapłonu bez poddania się badaniu alkomatem; 
  •  radar informujący o osobach/obiektach, które znajdują się w bocznym martwym polu; 

Warto zaznaczyć, że to jeszcze nie koniec zmian obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej  – wdrożenie niektórych z zasad wchodzących w skład GSR (General Safety Regulations) przesunięto na lata 2026-2029. 

Niespodziewana awaria na drodze? Wezwij fachowców z J.K. Serwis! – mobilny serwis TIR 

Czasem życie pisze ciężkie do przewidzenia scenariusze i pokonanie nawet najlepiej, optymalnie zaplanowanej trasy okazuje się być nie lada wyczynem. Samochód odmówił Ci posłuszeństwa w szczerym polu? Chcesz przed wyruszeniem w międzynarodową trasę wymienić hamulce, olej lub przeprowadzić kompleksowe badanie diagnostyczne? Doświadczeni i profesjonalni fachowcy z J.K. Serwis dojadą do Ciebie przy usłudze mobilny serwis TIR, serwis MANa oraz serwis DAFa poradzą sobie z nawet najbardziej wymagającym zleceniem! 

Nasz istniejący od 5 lat serwis posiada nie tylko warsztat stacjonarny, ale też mobilny serwis samochodów ciężarowych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować Ci naszą pomoc w rozmaitych sytuacjach. Działamy nie tylko lokalnie w Szczecinie, ale również na terenie całej Polski oraz Niemczech, a wyróżnia nas zaangażowanie w każde zlecenie, staranność, rzetelność, wysoka jakość obsługi oraz terminowość. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie lub masz jakieś inne pytania dotyczące naszego serwisu samochodów ciężarowych? Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że J.K. Serwis nie ma sobie równych.