Jak dbać o akumulator w ciężarówce?

Ciężarówki to niezwykle popularne pojazdy, jednak aby zachwycały one świetnym działaniem przez długie lata, niezbędne jest dbanie o nie oraz ich odpowiednia konserwacja. Szczególnie istotną rolę w każdym pojeździe ciężarowym odgrywa akumulator. Jest on jednym z najważniejszych komponentów, dlatego też troska o jego kondycję jest niebywale ważna. 

Akumulatory w samochodach ciężarowych – najważniejsze informacje na ich temat

Rozładowanie się akumulatora w pojeździe to niestety relatywnie często spotykane zjawisko, które z pewnością spotkało wielu kierowców. Na rozładowanie akumulatora szczególnie mocno narażone się ciężarówki, ponieważ w ich przypadku komponent ten odpowiada nie tylko za uruchamianie pojazdu, ale również za umożliwienie odpoczynku w kabinie po długiej jeździe. Warto pamiętać o tym, że akumulatory w ciężarówkach mocno różnią się od tych stosowanych w autach osobowych. W samochodach ciężarowych kierowcy przeważnie korzystają z bardzo dużej ilości urządzeń elektrycznych, które zasilane są energią pochodzącą z akumulatorów. Dlatego też elementy te muszą wyróżniać się znakomitą mocą. W samochodach ciężarowych akumulatory montuje się zazwyczaj na tylnej osi, co sprawia, że muszą one wyróżniać się świetną odpornością na wibracje. Przyczynia się to do tego, że większość producentów stosuje w swoich akumulatorach kratki typu „full frame” czy bardzo grube elektrody. Pamiętaj, że w przypadku uszkodzenia samochodu ciężarowego ważne jest, aby jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalistów. W tym przypadku pomocny może okazać się mobilny serwis TIR. 

Jak dbać o akumulator w ciężarówce?

Głównym aspektem, o którym powinna pamiętać każda osoba chcąca przedłużyć żywotność swojego akumulatora, jest kontrolowanie stanu napięcia i poziomu elektrolitu. Prawidłowa wartość napięcia powinna wynosić około 13 V. Gdy spadnie ono poniżej 12,5 V, niezbędne jest doładowanie swojego akumulatora. Poziom i gęstość elektrolitu mierzy się natomiast z wykorzystaniem profesjonalnego urządzania, zwanego areometrem. Wykonanie tego badania może jednak być dość niebezpieczne, dlatego też warto zlecić je fachowcom. Pamiętaj o tym, aby starać się utrzymywać możliwie jak najwyższy stan naładowania akumulatorów, albowiem odpowiednio naładowane baterie są w stanie wytrzymać znacznie dłużej, a ponadto zniwelowane zostaje ryzyko ich zasiarczenia. Osoby korzystające z samochodów ciężarowych powinny także pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu energią. Jeśli planujesz dłuższą trasę i zamierzasz korzystać z postoju, to nie zapomnij, aby odłączyć niepotrzebne odbiorniki elektryczne, które mogłyby przyczyniać się do obciążenia akumulatora. Nie możesz także zapomnieć o dbaniu o czystość pokrywy akumulatora. Jej zadaniem jest chronienie tego komponentu przed szeroko pojętymi uszkodzeniami, dlatego też warto dbać o to, aby nie pojawiały się na niej zabrudzenia oraz wilgoć, które zwiększają ryzyko samorozładowania.

Dbanie o akumulator a profesjonalny serwis

Serwis MAN ma bardzo szeroką gamę usług, dlatego też osoby chcące zadbać o stan swojego pojazdu ciężarowego oraz akumulatora niewątpliwie powinny skorzystać z jego pomocy. Profesjonaliści mają dostęp do specjalnych narzędzi, a ponadto dysponują ogromną wiedzą, dzięki czemu są w stanie szybko wykryć potencjalną usterkę w Twoim pojeździe. Serwis DAF jest w stanie naprawić nawet najpoważniejsze wady, dlatego też korzystanie z jego usług jest powszechnie rekomendowane. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swój akumulator oraz sprawdzić jego stan, to zaufanie fachowcom będzie strzałem w dziesiątkę.